Kaip teisingai pasirinkti stalą ir kėdę vaikams?

Pagrindinis stalo ir kėdės pasirinkimo principas: baldai turi atitikti vaiko ūgį, kad jis galėtų lengvai viską pasiekti pats, bei naudotis stalu bei kėde savarankiškai.

Vadinasi vaikų baldai turi “augti kartu su vaiku”! Girdėta frazė? Taip, šią idėją 21 metus propaguojanti baldų įmonė MONOIDĖJA pristatė pirmuosius reguliuojamus stalus vaikams Lietuvos rinkai ir pradėjo švietėjišką veiklą nekomerciniais tikslais. Pažvelgus retrospektyviai, beveik kiekvienas auginantis vaikus su šiuo principu jau esate susipažinę, vadinasi reikia tik priminti pagrindinius aspektus.

Stalo dydis parenkamas, kiek vaikas pasiekia ištiestom rankom į šalis, didesnio nereikia, nes nenaudojamas plotas bus nukrautas nereikalingais daiktais. Renkantis stalą privalumas, kad komplektą galimą būtų laikui bėgant papildyti, t.y. paaugus vaikui ir pasikeitus poreikiams galima pridėti priestalį ar antstalį, padidinti stalčiukų kiekį.

Medžiagiškumą rinkitės ir taikykite pagal turimus kambario baldus, jei neįmanoma, nenusiminkite – kontrastuokite, juk darbo vieta gali būti kitokia nei visi baldai, išskirtinė. 

Reguliuojama kėdė svarbu, kad vaikas siektų kojomis žemę, keistųsi įsėdimo gylis, nugaros išlinkimas reguliuotųsi pagal vaiko nugarą. Rekomenduotina su ratukais, kad lengvai galėtų keisti padėtį, pasiekti lentyną ir pan. Klysta tėveliai, kurie nori stabilios kėdės…atsisėskite ant taburetės ir pamėginkite patogiai prisistumti prie stalo, atsitraukti  – kas nutinka? Nepatogu! Grindų danga dar labiau niokojama. Taip, tam ir skirti ratukai, kad patogiai eksploatuoti baldą, o išsaugot prabangią grindų dangą (ir tėvų nervus) galima kitais būdais. Dar dažnai iškyla kodėl mobilus stalčių blokas ant ratukų pakeitė senuosius geruosius rašomojo stalo stalčius. Atsakymas tas pats, dėl funkcionalumo, kad dirbant būtų galima išsitraukti ir pasistatyti patogioje naudojimui pozicijoje, o nenaudojamą – pastumti po stalu, kad neužimtų vietos.

Patarimai renkantis stalą vaikui:

Mokinio baldus geriausia išsiruošti pirkti drauge su vaiku. Tėveliams svarbiausia užduoti įsitikinti, kad stalas ir kėdė atitiktų vaiko ūgį. Prie netinkamo dydžio stalo vaikui ne tik bus nepatogu dirbti, jis greitai pavargs, bet ir gali iškrypti stuburas, sutrikti regėjimas.

Baldų dydžių lentelė, kuri padės pasirinkti baldus pagal vaiko ūgį.

Vaiko ūgis, cm     Stalo aukštis, cm  Kėdės aukštis, cm

 90-100                          43                         24

 100-115                        48                         28

 115-130                        54                         32

 Daugiau nei 130          60                        36

 Svarbiausia darbo vieta vaikui – augantis stalas

Perkant rašomąjį stalą, reikėtų atkreipti dėmesį iš kokios medžiagos jis pagamintas: ar medžio drožlių plokštė, ar masyvas, kokia  danga, kokia jų sudėtis. Rašomasis stalas bus kokybiškas ir tarnaus ne vienerius metus, jei pasirinksite reguliuojamo aukščio stalą. Šie stalai rekomenduojami, kad kiekviename amžiaus tarpsnyje vaikas sėdės pagal savo ūgį. Jei reguliavimas rankenėle,  tai vaikas galės dirbti ir atsistojęs – kartais labai naudinga pakeisti padėtį!

■ Stalviršis. Stalviršio dydį reik rinktis ne tik pagal turimą erdvę, bet kad vaikas atsisėdęs pasiektu rankomis stalo kraštus  Ant stalo turėtų tilpti mažiausiai dvi A4 formato knygos, vadinasi, jis turi būti ne mažesnis nei 60 cm pločio ir 70 cm ilgio. Labai gerai, jei stalviršį galima pakelti 5-45 laipsnių kampu. Taip pat patogu, kai ant stalo įrengtos vietos susidėti rašymo priemonėms, griovelis parkeriui, knygų laikiklis ir kabliukas kuprinei – vaikas nuo mažų dienų įpras prie tvarkos.

■ Stalčiai. Mokinio darbo vieta turi būti tvarkinga, stalas nenukrautas bereikalingais daiktais, kanceliarinėmis priemonėmis ir knygomis. Patogu ištraukiamas stalčiukas -organaizeris iš po stalviršio.  reikalingi bent trys stalčiai: patogiausia organizuoti tvarką. Geriausia, kad stalčiai būtų ištraukiami, tuomet juos lengviau išvalysite.

Kėdės vaikams

Kokia kėdė geriausia?

Kėdė, auganti kartu su vaiku arba kitaip vadinama ergonomine kėde. Jūs gausite visokeriopą naudą: sparčiai augančiam vaikui nereikės dažnai ieškoti naujos, nes be vargo kėdės aukštį sureguliuosite pagal vaiko ūgį ir svorį; suformuota taisyklinga sėdėsena ir laikysena investicija į vaiko sveikatą!

 ■ Sėdint kojos neturėtų tabaluoti ore, sukelti jas vieną ant kitos, sukryžiuoti ar apvyti jomis kėdės koją.

Sveikai laikysenai labiausiai reikalingas judesys ir kaita. Svarbiausia, kad kūno padėtis pakankamai dažnai keistųsi, todėl rinkites kėdes be porankių arba su galimybe juos primontuoti vėliau.

Kėdės aukštis turi būti sureguliuotas taip, kad atsisėdus dilbiai būtų patogiai padėti ant stalo, o alkūnės sulenktos maždaug stačiu kampu. Atlošas – tai pirmiausia atrama apatinei stuburo daliai. Dauguma kėdžių šiame aukštyje yra atitinkamai išlenktos, ergonominių kėdžių papildomai dar ši funkcija nusistato pagal sėdinčiojo kūno sudėjimą.

Už patarimus dėkojame augančių stalų ir ergonominių kėdžių profesionalams – MONOIDĖJA baldai: www.baldai-vaikams.ltdvidešim